Stjärnanfallaren Noor Zadran klar för Bosna




Fatmir Skrijelj, sportchef i Bosna, om senaste nyförvärvet:
-Idag är jag en stolt sportchef.
Detta är den största övergången i BHSK:s historia. Det är ytterst sällan en 28-årig nyckelspelare från ett division 1-lag går ner till att spela division 4:a fotboll. Det finns sin förklaring, Noor har nyligen gift sig, köpt hus och väntar barn. Han är helt enkelt less på att spela divison 1, 2 fotboll som han har gjort under större delen av sitt vuxna liv.

Med Noors ankomst tror klubben att dem har värvat en notorisk målskytt. Noor har i alla sina lag, haft en stor näsa för att göra mål och vi tror, samt hoppas på att det kommer fortsätta i samma spår även i BHSK.
Bosna vill tacka vår sponsor Edon Gashi Transport AB som har hjälpt till för att verkställa denna övergång.
Vi vill självklart tacka Ariana FC för ett fint samarbete! Vi har även en intervju från spelaren.

Hur känns det att komma till Bosna?
-Spännande, ser fram emot att testa nivån. Aldrig förr varit på denna nivån men nu kändes det rätt.
Vad vet du om klubben sen tidigare?
-Har sett många matcher då mina bröder spelat här, tyvärr är ingen kvar! Men ser ett lag som krigar till varje pris!
Varför blev det Bosna för din del och vad kommer du bidra med?
-Jag håller på bli pappa, precis köpt hus så hinner tyvärr inte längre med eliten. Jag kommer bidra med fart & teknik. Dem säger jag är en bra avslutare men de får bosna fansen avgöra.
Vad är dina styrkor som fotbollsspelare?
-Jag har nog det mesta en offensiv spelare kan ha. Gäller bara att få ut de på plan.
Vilka är dina målsättningarna med Bosna under 2023?
-Målet för mig är att vinna varje match och så har det alltid varit sen vart de leder återstår att se men förmodligen serieseger.
Vi hälsar Noor varmt välkommen till Bosna!
Nyhetsarkiv
- ▼ 2023 (80)
- ► 2022 (91)
- ► 2021 (64)
- ► 2020 (25)
- ► 2019 (57)
- ► 2018 (86)
- ► 2017 (94)
- ► 2016 (96)
- ► 2015 (127)
- ► 2014 (66)